fbpx

Co na trawienie? Zioła Ojca Klimuszki!

 

Okazjonalne problemy z trawieniem zdarzają się każdemu z nas. Przyczyny mogą być różne – najczęściej jest to nieprawidłowa dieta, bogata w potrawy tłuste, ostro przyprawione czy obfitujące w cukry proste. Innym powodem może być nieregularność posiłków lub nadmierny pośpiech. Jak walczyć z niestrawnością? Oto sprawdzone sposoby.

 

Problemy z trawieniem – przyczyny i objawy

Częstą przyczyną problemów z trawieniem jest połykanie zbyt dużej ilości powietrza – zdarza się to przy jedzeniu w pośpiechu lub przy niedokładnym gryzieniu potraw. Podobnie działa spożywanie do posiłku napojów gazowanych. Wówczas w jelitach zwiększa się ciśnienie, co powoduje dyskomfort.

Inna przyczyna to zbyt duża ilość jedzenia naraz – najczęściej wówczas łączymy ze sobą produkty, które mogą utrudniać trawienie (np. tłuszcze nasycone z produktami skrobiowymi czy warzywa z produktami zbożowymi).

Objawy niestrawności w większości przypadków są nam doskonale znane: uczucie ciężkości, wzdęcia i gazy, ból brzucha, zgaga czy mdłości. Warto zauważyć, że nie muszą one występować jednocześnie – niektóre osoby nigdy nie muszą mierzyć się ze zgagą, inne z kolei skarżą się tylko i wyłącznie na wzdęcia. Pamiętajmy też o tym, że objawy niestrawności nasilają się w sytuacjach stresowych.

 

Co na niestrawność żołądka?

Jak zatem walczyć z problemami z trawieniem? Domowe sposoby bardzo często w zupełności wystarczą. Przede wszystkim zadbajmy o prawidłową dietę. Zamiast trzech dużych posiłków dziennie starajmy się spożywać 5, odpowiednio mniejszych. Dbajmy o to, by ostatni posiłek jeść 2-3 godziny przed snem i unikajmy kładzenia się bezpośrednio po jedzeniu. Wybierajmy potrawy lekkostrawne, niskotłuszczowe. Nie spieszmy się z jedzeniem – pamiętajmy, by każdy kęs posiłku dokładnie pogryźć, aby zmniejszyć ilość powietrza dostającego się do jelit i przyspieszyć trawienie. Starajmy się pić w ciągu dnia dużo wody.

Warto też zadbać o swoją kondycję fizyczną. Nie od dziś wiadomo, że codzienne ćwiczenia poprawiają trawienie – a także nasze samopoczucie. Jeśli zależy nam na naszym układzie trawiennym, powinniśmy także unikać palenia papierosów oraz noszenia zbyt obcisłych rzeczy.

 

Jakie zioła na niestrawność?

Walkę z niestrawnością skutecznie wspomagają też zioła na trawienie. Wśród tych najpopularniejszych znajdziemy siemię lniane, koper włoski, korzeń mniszka lekarskiego, morwę białą czy rumianek. Specjalnie stworzone mieszanki (jak np. mieszanka ziół na trawienie Ojca Klimuszki) osłaniają ścianki żołądka i regulują perystaltykę jelit. Warto jednak pamiętać, że aby taka kuracja była skuteczna, zioła należy stosować regularnie – najlepiej codziennie, wypijając 1 lub 2 szklanki naparu.

 

Jaka nalewka na trawienie?

W przypadku problemów z trawieniem dobrze sprawdzają się również nalewki różnego rodzaju nalewki.

Nalewka Ojca Klimuszko zawiera ekstrakt z owocu róży, owocu jarzębiny, melisy, aloesu czy lawendy. Wspomaga pracę układu trawiennego, ale sprawdza się także w sytuacjach stresowych czy w stanie przemęczenia organizmu. Stosowana regularnie, wspiera organizm i pomaga zapobiegać niestrawności.

Ciekawym rozwiązaniem jest także akacjowy miód wspierający trawienie. Zawiera on między innymi ekstrakt z liści melisy, aloesu, owocu aronii, róży czy jarzębiny. Dodawany codziennie do herbaty czy owsianki, wspiera układ pokarmowy, a także naszą odporność – zawiera bowiem sporą dawkę witaminy C.

 

Leki na niestrawność – czy warto?

Niektóre lekarstwa zwiększają dolegliwości trawienne, niektóre wręcz przeciwnie – pomagają je zmniejszyć. Zanim jednak sięgniemy po leki, spróbujmy bardziej naturalnych rozwiązań, jak te wymienione powyżej. Czasem jedynie kilka zmian w codziennej diecie czy trybie życia może zdziałać prawdziwe cuda.

Bezpłatna dostawa do paczkomatu, kurierem

dla zamówień powyżej 100 zł

Bezpieczne zakupy

30 dni na zwrot

Gwarancja jakości

System HACCP, Oskar „Serce za serce”, licencja oo. Franciszkanów

Płatność online albo za pobraniem

Szybkie przelewy online, BLIK.