Biesiadowanie to nasz sport rodzinny. Stół pełen pyszności przyciąga całą rodzinkę, która może cieszyć się wspólnymi chwilami. Jeśli jest to zbyt duże wyzwanie dla Twojego trawienia, to spotkanie może się zakończyć niestrawnością. Ojciec Klimuszko zwracał szczególną uwagę na zaburzenia w harmonijnej przemianie materii oraz prawidłowej pracy wątroby i trzustki. Poznaj jego sposoby na przywrócenie równowagi w przemianie materii.
Dolegliwości trawienne, a objawy niestrawności
Niestrawność, czyli dyspepsja, to zespół objawów związanych z zaburzeniami w górnej części układu pokarmowego. Wśród przyczyn pojawiania się niestrawności można wymienić: zaburzenia motoryki żołądka, zakażenia bakteryjne lub wirusowe, nietolerancje pokarmowe, stres, leki lub złe nawyki żywieniowe, tj. przejadanie się na święta. Objawy niestrawności mogą nam towarzyszyć na długo po okresie wzmożonego przyjmowania pokarmów. Choć każdy organizm może reagować nieco inaczej, istnieje kilka typowych dolegliwości, które sygnalizują problemy z trawieniem.
Najczęstsze objawy niestrawności to:
- Bolesne skurcze żołądka: Tępy, pulsujący lub kłujący ból, który może nasilać się po posiłku, zwłaszcza tłustym lub ostrym.
- Uczucie pełności: Nawet po niewielkim posiłku pojawia się uczucie przejedzenia, ciężkości w żołądku i brak apetytu.
- Wzdęcia: Zwiększona produkcja gazów w układzie pokarmowym prowadzi do uczucia rozpierania w brzuchu, często towarzyszy temu głośne burczenie.
- Zgaga: Palenie lub pieczenie za mostkiem, które często nasila się po pochyleniu lub leżeniu.
- Odbija się: Częste odbijanie powietrzem, które nie przynosi ulgi.
- Nudności i wymioty: Choć występują rzadziej, mogą towarzyszyć niestrawności, zwłaszcza w przypadku bardziej nasilonych zaburzeń.
- Zmienione wypróżnienia: Niektóre osoby doświadczają zaparć lub biegunek związanych z problemami trawiennymi.
Skuteczne zioła na niestrawność – jak poprawić trawienie
Produkty w naszej kategorii: Trawienie to koła ratunkowe w sytuacjach, w których ich procesy są przeciążone. Zioła na trawienie wspomagają pracę całego układu pokarmowego. Szczególnie przydatne są w sytuacjach: przemęczenia fizycznego lub stresującej pracy umysłowej. Zaleca się spożywanie ich w sytuacjach długotrwałych zmartwień lub silnych przeżyć psychicznych.
Produkty wspierające prawidłową pracę wątroby mogą wpływać na wydzielanie żółci. Wspomaga to proces rozkładu pożywienia, a także pomaga usuwać toksyczne substancje z organizmu związane np. z nadużywaniem leków lub alkoholu. Mieszanka ziołowa w nalewce wspomagającej pracę trzustki zapewnia efektywne wykorzystanie glukozy i wpływają na jej odpowiedni poziom. U osób zdrowych nie powodują obniżenia poziomu cukru, lecz zapobiegają wzrostowi.
Jakie zioła na trawienie?
W składzie produktów z kategorii Zioła na trawienie można znaleźć takie rośliny lecznicze, jak:
- owoc jarzębiny, dzikiej róży i czarnej porzeczki – łagodzą stany zapalne błon śluzowych przewodu pokarmowego oraz wspierają usuwanie nadmiaru wody z organizmu. Ponadto owoce te wspomagają prawidłowe wypróżnianie.
- ziele melisy i kwiat lawendy – pozytywnie wpływają na czynności przewodu pokarmowego, normalizują jego pracę i wydzielanie soków
- sok z aloesu działa wspomagająco – ułatwia trawienie i poprawia apetyt
Flawonoidy obecne we wszystkich składnikach wyciągu, mają korzystny wpływ na nasz organizm.
Domowe sposoby na niestrawność
Większość objawów niestrawności można łagodzić domowymi sposobami, takimi jak nalewki ziołowe, czy herbatki ziołowe na niestrawność. Zielarnia Klimuszko od lat dostarcza gotowe produkty, których pierwowzorem są mieszanki ziołowe Ojca Klimuszko.
Największą popularnością cieszą się zioła do zaparzania TRAWIENIE. Nie jest to zwykła herbatka ziołowa. Zawiera wysokiej jakości składniki w wygodnych do zaparzania torebkach. W składzie mieszanki znajdują się, między innymi: mięta, koper włoski, rumianek, mniszek lekarski, trawa cytrynowa, hibiskus i kurkuma. Zawarty w mieszance rumianek wspiera regulację żołądkowo-jelitową. Natomiast koper oraz mięta pomagają przy niestrawnościach. Z kolei obecna w mieszance kurkuma korzystnie współpracuje z wątrobą.
Nalewka ziołowa wspierająca prawidłowe trawienie to kolejny produkt zawierający zioła na wzdęcia i niestrawność. W składzie nalewki uwzględniliśmy niejedno zioło na trawienie. Skład nalewki zawiera: aronię, różę, czarną porzeczkę, jarzębinę, melisę, lawendę oraz sok z aloesu. Dzienna porcja nalewki to tylko 10ml wypijane do śniadania. Nalewka nie zawiera alkoholu ani żadnych zapachowych lub smakowych związków syntetycznych.
Kiedy zgłosić się do lekarza?
Pamiętaj, że jeśli dolegliwości trawienne są nasilone, długotrwałe lub towarzyszą im inne niepokojące objawy, takie jak utrata wagi, krew w stolcu lub wymioty, należy skonsultować się z lekarzem. Diagnostyka niestrawności zwykle obejmuje wywiad, badanie fizykalne oraz dodatkowe badania, takie jak gastroskopia lub badania krwi.